Archiwum 25 lutego 2021


Sposób gry
Autor: toriiii
25 lutego 2021, 22:03

 Skoro już wiemy jaką budowę mają skrzypce i jak je stroić to dziś wytłumaczę krok po kroku jak przygotować się do grania.

1.Zakładamy żeberko na ,,plecy" skrzypiec. Jest ono po to, aby wygodniej było trzymać skrzypce i żeby nie spadały z ramienia.

2.Opieramy skrzypce na lewym ramieniu, przytrzymując głową(czyli kładąc na podbródku)

3.Lewą ręką łapiemy szyjkę skrzypiec

4.Prawą ręką trzymamy smyczek(tak jak jest pokazane poniżej). JEST TO BARDZO WAŻNA SPRAWA ABY TRZYMAĆ WSZYSTKO POPRAWNIE!!!

Smyczek opieramy o dowolną strunę i przesuwając w miejscu między mostkiem a gryfem. NIE MOŻNA WYJEŻDŻAĆ NIM POZA TYN OBSZAR!!!.

UWAGA na początek nie stawiamy palców na podstrunnicy. Najlepiej jest złapać pudło rezonansowe.

Polecam obejrzeć film, w którym osoba pokazuje jak poprawnie trzymać skrzypce i smyczek+strojenie.

https://youtu.be/28ey3EVed-o

https://youtu.be/7TpviLKSPQ0

 

Od czego zacząć?
Autor: toriiii
Tagi: kwalifikacja   strojenie   budowa  
25 lutego 2021, 21:59

Zacznijmy od podstaw, których nie unikniemy i są one bardzo ważne. 

Skrzypce jest to instrument strunowy z grupy smyczkowych. Pudło skrzypiec składa się z dwóch lekko wypukłych płyt, mają one boczne wycięcia w kształcie litery C(taliowane).  Na wierzchniej płycie umieszczone są otwory rezonansowe w kształcie litery f(efy). Od wewnątrz płytę wierzchnią i spodnią rozpiera drewniany kołeczek zwany duszą, przenosi on drgania z płyty wierzrchniej na spodnią. Tak naprawdę dzięki niemu cały instrument wydobywa dźwięki.Do pudła rezonansowegoprzymocowana jest  bezprogowa podstrunnica, a całość kończy komora kołkowa zazwyczaj w kształcie ślimaka, choć często w starych skrzypcach występują rzeźbione. Skrzypce mają 4 struny,G D A E, oparte na podtsawku(inaczej mostku). Naciągane za pomocą kołków oraz zazwyczaj mikrostroików, które znajdują się w strunniku. Strunnik zaczepiony jest zazwyczaj plastikową żyłką, tzw. folgą do guzika umieszczonego w dolnej części skrzypiec.

Struny były wykonywane kiedyś z jelit zwierzęcych, teraz są one wykonane z nylonu, najczęściej z owijką metalową. 

Smyczek to drewniany, sprężysty pręt, najlepiej z drewna fernambukowego, na który naciąga się włosie, najlepiej naturalne, czyli z końskiego ogona. Z jednej strony włosie jest umieszczone w główce smyczka (szpic), a u dołu – w żabce (zwykle drewniana – wykonana z hebanu lub innego gatunku twardego drewna, ale może być też plastikowa czy z kości słoniowej). Na końcu żabki znajduje się śrubka służąca do odpowiedniego naciągnięcia włosia. ZAWSZE przed zaczęciem grania trzeba naciągnąć włosie!!!

Instrument stroi się kwintami.

Budowa | Skrzypce w zbiorach polskich | HomeschoolZnalezione obrazy dla zapytania smyczek do skrzypiec budowa